Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) jest najsilniejszym ścięgnem u człowieka, a podstawowa jego czynność to zginanie podeszwowe stopy. Powstaje z połączenia ścięgna płaszczkowatego i brzuchatego łydki.
Zapalenie ścięgna jest wynikiem jego zbytniego przeciążenia. To także jedno z najczęstszych urazów, które dotyka sportowców (występuje u biegaczy, którzy nagle zwiększyli intensywność lub czas trwania swoich biegów) oraz osoby w średnim wieku, które uprawiają sporty takie jak tenis czy koszykówka.
Większość przypadków zapalenia ścięgna Achillesa można leczyć zachowawczo pod nadzorem lekarza. Poważniejsze przypadki mogą prowadzić do zerwania ścięgna, a tym samym wymagać naprawy chirurgicznej.
Struktura ścięgna Achillesa słabnie z wiekiem, co może uczynić go bardziej podatnym na kontuzje (szczególnie u osób, które mogą uprawiać sport tylko w weekendy lub które nagle zwiększyły intensywność swoich programów biegowych).
Do czynników zwiększających ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa należą:
Zapalenie ścięgna Achillesa może osłabić ścięgno, czyniąc go bardziej podatnym na jego całkowite zerwanie, które zwykle wymaga naprawy chirurgicznej.
Zapobieganie może nie być możliwe, ale można podjąć różne kroki w celu zmniejszenia ryzyka:
Podczas badania fizykalnego lekarz możne wstępnie zdiagnozować problemy ze ścięgnem Achillesa. Testy manualne sprawdzają elastyczność ścięgna, jego zakres ruchu i odruchy stopy.
Lekarz może zlecić jeden lub więcej z następujących testów obrazowych w celu oceny twojego stanu: