Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z największych i często ulegającym uszkodzeniu więzadłem. Kontuzje ACL najczęściej występują podczas sportów, które obejmują nagłe zatrzymania lub zmiany kierunku, skoki i lądowanie – takie jak piłka nożna, koszykówka i narciarstwo zjazdowe.
Wiele osób słyszy lub odczuwa „trzask” w kolanie, gdy dochodzi do uszkodzenia ACL. Kolano może puchnąć, czuć się niestabilnie i stać się zbyt bolesne, aby unieść ciężar. Podczas urazu skrętnego może dojść do całkowitego lub częściowego uszkodzenia ciągłości włókien ACL. Łagodny uraz może naciągnąć więzadło bez przerwania jego ciągłości.
Należy zasięgnąć natychmiastowej opieki, jeśli uraz spowoduje ww. oznaki lub objawy uszkodzenia ACL. Staw kolanowy to złożona struktura kości, więzadeł, ścięgien i innych tkanek, które współpracują ze sobą. Ważne jest, aby uzyskać szybką i dokładną diagnozę w celu ustalenia ciężkości urazu i uzyskania odpowiedniego leczenia.
Właściwy trening i ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji ACL. Lekarz medycyny sportowej, fizjoterapeuta, trener sportowy lub inny specjalista medycyny sportowej pomogą Ci zmniejszyć ryzyko.
Programy zmniejszające ryzyka uszkodzenia ACL obejmują:
W zależności od stopnia uszkodzenia ACL leczenie może obejmować odpoczynek i zabiegi rehabilitacyjne, by odzyskać siłę i stabilność lub operację w celu zastąpienia rozdartego więzadła przeszczepem. Kolejnym etapem jest stopniowa rehabilitacja. Właściwy program treningowy może pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji ACL.
Lekarz może zlecić operację w przypadku, gdy:
Po operacji następuje kolejny etap rehabilitacji. Pomyślna rekonstrukcja ACL w połączeniu z rygorystyczną rehabilitacją może zwykle przywrócić stabilność i funkcjonalność kolana.
Sportowcy mogą bezpiecznie wrócić do gry, jednak do sprawności powracają w różnym czasie. Ostatnie badania wskazują, że nawet jedna trzecia sportowców doznaje uszkodzenia ACL na tym samym lub przeciwległym kolanie w ciągu dwóch lat. Dłuższy okres rekonwalescencji może zmniejszyć ryzyko ponownego urazu.
Lekarze i fizjoterapeuci przeprowadzą również testy w celu oceny stabilności, siły, funkcji i gotowości kolana do powrotu do aktywności sportowej.